09197004200 ☎️

اطلاعیه فروشگاه برق پارس : به علت نوسانات شدید قیمتی، لطفا محصولات ناموجود را به صورت تلفنی ثبت سفارش نمایید.

طریقه نصب فیوز مینیاتوری سه فاز

نوشته: طریقه نصب فیوز مینیاتوری سه فاز
طریقه نصب فیوز مینیاتوری سه فاز
طریقه نصب فیوز مینیاتوری سه فاز

فیوز های مینیاتوری دستگاه های الکتریکی صنعتی هستند که در منازل، ادارات و مناطق صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین لازم است همه افراد نسبت به آن آگاهی کافی داشته باشند و بتوانند از آن استفاده، نصب و در مواقع لزوم تعویض کنند. استفاده صحیح و مناسب از این دستگاه ها باعث جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات پایین دستی
، جلوگیری از قطعی مکرر برق در شبکه مصرف کننده و در نهایت جلوگیری از خطرات احتمالی می شود. برای خرید انواع کلیدهای مینیاتوری می توانید اینجا کلیک کنید. کلید مینیاتوری وسیله ای است که علاوه بر ایجاد عایق در تعدادی از مصرف کنندگان، دستگاه های مصرف کننده را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار نیز محافظت می کند.اکنون که دانش کافی در مورد این تجهیزات داریم. در این مقاله نحوه نصب صحیح و اصولی آن را در مدار تکفاز (مثلا شبکه برق یک خانه) و در مدار سه فاز (مثلا شبکه برق یک کارگاه کوچک) مورد بحث قرار خواهیم داد. . با ما همراه باشید.

نکات نصب فیوز مینیاتوری سه فاز

۱- با توجه به نکات فوق کلید مینیاتوری را با توجه به قدرت فعلی مصرف کننده آماده کنید تا به درستی کار کند. انتخاب کلید اشتباه منجر به محافظت ناقص و حوادث می شود.
۲- کلید مینیاتوری دارای یک شیار در پشت کلید است. بنابراین، کلید را فقط روی ریل نصب استاندارد نصب کنید. این ریل به صورت جداگانه فروخته می شود و با پرچ یا پیچ به پانل یا دیوار متصل می شود.از نصب کلید جدا خودداری کنید.
۳- کلید مینیاتوری در ورودی و خروجی هیچ گونه اتصال ایزوله ندارد. به همین دلیل باید در محفظه دربسته و به دور از هرگونه رطوبت، گرد و غبار (از جمله گرد و غبار فلزات) و گازهای شیمیایی نگهداری شود. نصب بهتر است در یک توزیع کننده فلزی یا پلاستیکی (پلی کربنات) و یا در نهایت در جعبه های سوئیچ کوچک
مینیاتوری موجود در بازار انجام شود. این کابینت ها باید حداقل دارای کلاس حفاظتی IP40 باشند.
۴- برای اتصال کابل به پایانه های کلید مینیاتوری باید پیچ ​​ها را به خوبی سفت کرد تا کابل داخل ترمینال نلغزد و اتصال محکم شود. اگر به درستی وصل نشود، اتصال رخ می دهد، تصادف رخ می دهد و کلید مینیاتوری می سوزد.
۵- قرار دادن انشعاب های متعدد زیر یک مینی سوئیچ نادرست بوده و منجر به محافظت ناقص از دستگاه های پایین دست سوئیچ می شود. بهتر است بسته به نوع مصرف کننده یک کلید مینیاتوری جداگانه تهیه کنید.

ورودی و خروجی فیوز مینیاتوری کجاست؟

ورودی و خروجی کلید مینیاتوری مانند بسیاری از تجهیزات کلید زنی از بالا به پایین است. ترمینال های بالایی کلید ، ورودی کلید مینیاتوری و ترمینال های پایینی کلید، خروجی های کلید مینیاتوری را تشکیل می دهند. در نتیجه؛ برق از ترمینال ورودی وارد شده و بعد از گذشتن از تجهیزات داخلی کلید مینیاتوری به ترمینال خروجی منتقل می شود. بنابراین، سیم یا کابل برق دار را به ورودی کلید متصل کرده و خروجی را به تجهیزات مصرف کننده ، متصل می نماییم.

نقشه فیوز مینیاتوری

نقشه کلید مینیاتوری برای مینیاتوری های تک پل الی چهار پل مشابه است و تفاوتی ندارد. اما در مینیاتوری های تک فاز+ نول و سه فاز + نول باید توجه داشت که پایه ای که با N مشخص شده است؛ فاقد حفاظت بوده و تنها باید سیم فاز به آن متصل شود. در زیر شماتیک رسم شده برای این دو مدل مختلف را مشاهده می کنید. نقشه شماتیک کلید مینیاتوری، همواره بر روی کلید رسم شده است تا کاربر در هنگام نصب کلید، مرتکب اشتباه نشود.

طریقه نصب فیوز مینیاتوری تک فاز

فرض کنید می خواهیم برای یک ساختمان دارای یک کنتور برق ۳۲ آمپر، انشعاب مصرفی در داخل واحد ایجاد کنیم. بر همین اساس لازم است تا تعدادی کلید مینیاتوری، ریل، جعبه فیوز، ترمینال انشعاب و سیم تهیه کرده و کار را شروع کنیم. فرض می کنیم که واحد مسکونی دارای سیستم ارتینگ می باشد. لازم است تا تمامی مراحل اعم از انتخاب سایز سیم، فیوز ها و…. مطابق با استاندارد توانیر و سازمان نظام مهندسی ساختمان باشد تا از بروز هرگونه حادثه تا حد زیادی جلوگیری شود. بر همین اساس از زیر فیوز داخل جعبه کنتر برق یک کابل سه رشته موسوم به کابل ۶*۳ به داخل واحد ساختمان کشیده شده است. فیوز داخل جعبه کنتر، یک فیوز دو پل ۳۲ آمپر می باشد. علت استفاده از فیوز مینیاتوری دو پل، داشتن حفاظت بر روی فاز و نول می باشد تا در زمانی که به طور ناگهانی در شبکه حالت فاز معکوس و نظیر آنها رخ می دهد، حفاظت بر قرار باشد. کابل ۶*۳ نیز شامل سیم فاز ( به رنگ های گرم نظیر قرمز، زرد ،قهوه ای یا مشکی)، سیم نول ( به رنگ آبی) و سیم ارت ( به رنگ زرد و سبز مخلوط) می باشد.

لازم است در طول کار از ابزار استاندارد، دستکش و کفش مخصوص جهت جلوگیری از آسیب برق گرفتگی استفاده نماییم. همچنین جریان برق را از فیوز نصب شده در زیر کنتر قطع می کنیم. سیم ارت به ترمینال انشعابی ( شینه ارت) متصل شده و میان مصرف کنندگان اعم از پریز ها، روشنایی ها، وسایل سرمایشی و گرمایشی متصل می شود. در ادامه رشته سیم فاز را به ورودی یک کلید مینیاتوری تک پل ۳۲ آمپر متصل می کنیم. خروجی این کلید فیوز به ورودی یک کلید محافظ جان تک فاز ۳۲ آمپر متصل می شود. چنانچه با محافظ جان و مواردی نظیر علت استفاده و نحوه نصب آن آشنایی ندارید، می توانید به مقاله معرفی و انواع محافظ جان نگاهی بیاندازید. خروجی محافظ جان شامل یک سیم فاز و نول است. سیم نول مشابه با سیم ارت به ترمینال انشعاب ( شینه نول) منتقل و از آنجا به تعداد لازم میان مصرف کنندگان توزیع می شود. اما سیم فاز به درون ورودی اولین کلید مینیاتوری متناسب با مصرف کننده می رود. اگر فرض کنیم که مصرف کننده ما از نوع پریز های آشپزخانه خانه است؛ از یک مینیاتوری ۱۶ آمپر استفاده می کنیم. خروجی کلید مینیاتوری توسط سیم به داخل بخش آشپزخانه برده شده و بین تمامی پریز های آشپزخانه انشعاب داده می شود. در ادامه بین کلید های مینیاتوری بعدی با کلید مینیاتوری اولی، مطابق با تصویر زیر پل زده و خروجی ها را به مصرف کنندگان می رسانیم.

طریقه نصب فیوز مینیاتوری سه فاز
آموزش نصب کلید محافظ جان

طریقه نصب فیوز مینیاتوری سه فاز

مجددا فرض نمایید که یک کنتور ۳ فاز ۳۲ آمپر داریم با این تفاوت که این کنتور سه فاز بوده و از برق آن برای راه اندازی تجهیزات و روشنایی کارگاه می خواهیم استفاده نماییم. نصب فیوز سه فاز نیز بسیار مشابه مینیاتوری تک فاز است. در اینجا ما کابل ۶*۵ داریم که از زیر فیوز ۴ پل ۳۲ آمپر کنتر برق به داخل کارگاه کشیده شده است. این کابل شامل سه سیم فاز (رنگ های قرمز، زرد و مشکی) ، یک سیم نول ( آبی یا سبز) و یک سیم ارت ( زرد و سبز مخلوط) می باشد. مجدداً یادآوری می شود که لازم است در طول کار از ابزار استاندارد، دستکش و کفش مخصوص جهت جلوگیری از آسیب برق گرفتگی استفاده نماییم. همچنین جریان برق را از فیوز نصب شده در زیر کنتور قطع می کنیم.

سیم ارت به ترمینال انشعابی (شینه ارت) متصل شده و میان مصرف کنندگان اعم از الکتروموتور ها، دستگاه ها ،پریز ها، روشنایی ها، وسایل سرمایشی و گرمایشی متصل می شود. سه سیم فاز وارد ترمینال ورودی (بالایی) مینیاتوری سه فاز ۳۲ می شوند و خروجی آنها به همراه سیم نول، وارد ترمینال ورودی کلید محافظ جان می شوند. در صورتی که با نصب کلید محافظ جان سه فاز آشنایی ندارید؛ می توانید مقاله نحوه نصب کلید محافظ جان سه فاز را مطالعه نمایید.

خروجی محافظ جان سه فاز به دو بخش تقسیم می شود. سیم نول به ترمینال انشعابی (شینه نول) منتقل شده و بین مصرف کنندگان توزیع می شود. سیم های فاز با توجه به مصرف کنندگان که ممکن است تک فاز یا سه فاز باشند؛ بین ورودی های مینیاتوری تقسیم شده و در صورت نیاز بین کلید های مینیاتوری مطابق مثال زیر پل می زنیم. توجه داشته باشید که نوع و رنج فیوزهای مینیاتوری باید مطابق با نوع برق مصرفی تجهیزات پایین دستی کلید باشد.

طریقه نصب فیوز مینیاتوری سه فاز
روش نصب کلید محافظ جان سه فاز

در این مطلب به طریقه نصب فیوز مینیاتوری پرداختیم؛ لازم به ذکر است شما می توانید در بخش مصرف کننده تک فاز از کلید دو پل استفاده کرده و فاز و نول مصرفی را نیز برای هر مصرف کننده، محافظت نمایید. این مسئله را می توان در خصوص مدار سه فاز نیز تعمیم داد.

0 0 votes
Article Rating
دنبال کنید
اطلاع دهید
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
لطفا نظر یا سوالات خود را اینجا بنویسیدx